Mbahet takimi i radhës i Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) nën kryesimin e nënkryetarit të Komunës Diamant Bytyqi

PUBLIKUAR

Sot në sallën e Kuvendit të Komunës është mbajtur takimi i radhës i Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) nën kryesimin e nënkryetarit të Komunës Diamant Bytyqi.

Nënkryetari Bytyqi ka potencuar se gjendja e sigurisë në Komunën e Lipjanit është e qetë dhe stabile, por se duhet një angazhim maksimal i të gjithëve akterëve që kjo situatë të vazhdoj edhe më tutje.

Gjatë kësaj mbledhje anëtarët e KKSB-së,diskutuan shumë çështje të interesit të përgjithshëm por me theks të veqantë diskutuan projektet që po implementohen në teritorin e Komunës së Lipjanit.

Haqif Rrustemi, Kordinator i KKSB së bashku me anëtarët e tjetë kanë bërë apel të gjithë qytetarëve të Komunës së Lipjanit që të kenë kujdes të shtuar në këto ditë ngrohta të cilat ndikojnë në rritjen e rrezikut për shfaqjen dhe zgjerimin e të zjarreve në sipërfaqet e hapura, malore dhe fushore.
Meqë është edhe sezona e korrje shirjeve, mundësia e zjarrvënjes është më e madhe.
Po ashtu apelojmë që për çdo rast të zjarrit të lajmërohen me kohë, si dhe të ndihmojnë në shuarjen e zjarrit në fazën e parë të shfaqjes, kudo që ai mund të paraqitet.

Po ashtu në këtë mbledhje anëtarët e KKSB-së, u diskutuan shumë çështje të interesit të përgjithshëm por me theks të veqantë u diskutuan projektet që po implementohen në teritorin e Komunës së Lipjanit.

Komandanti i Stacionit Policor në Lipjan Naser Sinani ka prezantuar raportin mbi gjendjen e sigurisë në Lipjan duke theksuare dhe bashkëpunimin me insitucionet lokale e sidomos atë të inspektoriatit komunal.

 

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Arrestohen dy persona në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se janë arrestuar dy të dyshuar një femër dhe  një...

Armend Grajqevci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të LDK-së

Në një atmosferë festive sot u mbajt Kuvendi XI-të i Forumit të Rinisë të...

Zgjatet orari punës në sektorin e gjendjës civile në Komunën e Lipjanit

Me vendim të Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti nga sot zgjatet e...