Mbahet diskutim lidhur me diskuatuar lidhur me sfidat e shoqërisë civile të nivelit lokal në monitorimin e shpenzimeve publike

PUBLIKUAR

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti sot ishte i pranishëm dhe panelist në tryezen e organizuar nga Asociacioni Rinor për të Drejtat e Njeriut (YAHR) për të diskuatuar lidhur me sfidat e shoqërisë civile të nivelit lokal në monitorimin e shpenzimeve publike.
Me këtë rast, Kryetari Ahmeti, ka theksuar se shoqeria civile është një faktor i rëndësishëm që ndikon në proceset e rëndësishme shoqërore edhe në këtë rast të shpenzimeve publike përmes prokurimit. Ai po ashtu ka cekur se se komunat janë një e dhjeta të shpenzimit të buxhetit pjesa tjeter i takon nivelit qendror por prap mbetet një game e gjerë procedurash e që komunat kalojnë nëpër shumë sfida.
Kryetari Imri Ahmeti, ka ftuar shoqerinë civile që të fokusohet në procedurat e prokurimit e që janë mbi 20 për të nxejrrë në sipërfaqe të gjeturat për të dalë me rekomandimet e nevojshme me qëllim të përmirësimit në raport të shpenzimit të parasë publike.
Gjatë këtij takimi po ashtu u theksua se në vitet e fundit ka një pasur një angazhim të konsiderueshëm në avancimin e transparencës në prokurimin publik duke u bërë publike përmes platformave elektronike procedurat e prokurimit e deri të nëshkrimi i kontratës.

LAJME TË TJERA

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

SHIKO MË SHUMË

Arrestohen dy persona në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se janë arrestuar dy të dyshuar një femër dhe  një...

Armend Grajqevci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të LDK-së

Në një atmosferë festive sot u mbajt Kuvendi XI-të i Forumit të Rinisë të...

Zgjatet orari punës në sektorin e gjendjës civile në Komunën e Lipjanit

Me vendim të Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti nga sot zgjatet e...