Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Tahiri: Mos të ketë presion politik te KPM-ja

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë të mos ketë presion...

Sulmi terrorist në Banjskë, Gjykata ua vazhdon edhe për nga dy muaj paraburgimin tre të dyshuarve

Gjykata Themelore e Prishtinës ua ka zgjatur edhe për dy muaj paraburgimin tre të...

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe kundër njerëzimit”, duke bërë thirrje edhe një herë për t’i dhënë fund konfliktit.

Duke folur gjatë një fjalimi para trupit diplomatik në Vatikan të hënën, Papa tha se konfliktet si lufta në Ukrainë me “vdekjen dhe shkatërrimin” e saj dhe “sulmet ndaj infrastrukturës civile” janë të ngjashme me krimet “kundër Zotit dhe njerëzimit”.

“Sot, ndihem i detyruar të rinovoj apelin tim për një fund të menjëhershëm të këtij konflikti të pakuptimtë, efektet e të cilit ndihen në rajone të tëra, edhe jashtë Evropës, për shkak të pasojave të tij në fushat e prodhimit të energjisë dhe ushqimit, mbi të gjitha në Afrikë dhe në Lindjen e Mesme”, theksoi ai.

Ai gjithashtu foli mbi efektin e luftës në Ukrainë e cila sipas tij ka ndikuar tek “më të brishtët; fëmijët, të moshuarit e invalidët”, duke thënë se është “lënë një gjurmë e pashlyeshme në familje”. /Abc news

SHIKO MË SHUMË

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...

Gaza po shkon drejt një ndërprerjeje totale të internetit

Gaza po i afrohet një ndërprerjeje pothuajse totale të internetit pasi rajoni pësoi humbjen...