Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

PUBLIKUAR

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe kundër njerëzimit”, duke bërë thirrje edhe një herë për t’i dhënë fund konfliktit.

Duke folur gjatë një fjalimi para trupit diplomatik në Vatikan të hënën, Papa tha se konfliktet si lufta në Ukrainë me “vdekjen dhe shkatërrimin” e saj dhe “sulmet ndaj infrastrukturës civile” janë të ngjashme me krimet “kundër Zotit dhe njerëzimit”.

“Sot, ndihem i detyruar të rinovoj apelin tim për një fund të menjëhershëm të këtij konflikti të pakuptimtë, efektet e të cilit ndihen në rajone të tëra, edhe jashtë Evropës, për shkak të pasojave të tij në fushat e prodhimit të energjisë dhe ushqimit, mbi të gjitha në Afrikë dhe në Lindjen e Mesme”, theksoi ai.

Ai gjithashtu foli mbi efektin e luftës në Ukrainë e cila sipas tij ka ndikuar tek “më të brishtët; fëmijët, të moshuarit e invalidët”, duke thënë se është “lënë një gjurmë e pashlyeshme në familje”. /Abc news

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

Greqia goditet nga një tërmet 5.4 shkallë

Një tërmet prej 5.4 shkallësh e ka goditur Greqinë. Kështu njofton Qendra Sizmologjike Euromesdhetare. EMSC në...

Sulmi në Hamburg, Scholz: Bëhet fjalë për akt brutal dhune

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka reaguar pas të shtënave me armë në Hamburg,...

Edhe një tjetër lëkundje e fortë tërmeti në Turqi

Turqia dhe Siria janë lëkundur nga një tjetër tërmet i fortë, pasditen e së...