Lotus Electre R që prodhon 905 kuaj-fuqi, me vetëm një mbushje të baterisë përshkon 490 kilometra

PUBLIKUAR

Lotus ka prezantuar SUV-in elektrik Eletre në fillim të këtij viti, e tani dihet se do të jetë i disponushëm në versionin Eletre, Eletre S dhe Eletre R.

Motori standard prodhon 603 kuaj-fuqi, derisa Eletre R ka dy motorë elektrikë, që bashkë prodhojnë 905 kuaj-fuqi. R nga 0-100 kilometra në orë e arrin për vetëm 2.9 sekonda, derisa S për 4.5 sekonda, transmeton Telegrafi.

Versioni standard i modelit ka një rreze prej 900 kilometrave, derisa Eletre R i përshkon 490 kilometra me vetëm një mbushje të baterisë që ka kapacitetin prej 112 kWh.

Përmes mbushësit të shpejtë, bateria mbushet nga 10 deri në 80 për qind të kapacitetit për vetëm 20 minuta.

Electre do të shitet në gjashtë ngjyra të ndryshme. E në ofertë do të jenë edhe gjashtë dizajne të ndryshme të fellneve të aluminit.

Sa i përket brendësisë, blerësit mund gjithashtu të kenë gjashtë opsione. Lotus përdor alternative e pranueshme në aspektin ekologjik kur bëhet fjalë për lëkurën. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...