Lipjani me transaprencë të lartë në Indeksin e Transparencës për Qeverisjen Komunale për vitin 2022

PUBLIKUAR

Komuna e Lipjanit ka njoftuar se në një ceremoni të organizaur nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) në bashkëpunim me Transparency International Slovakia, sot është prezantuar “Indeksi i Transparencës për Qeverisjen Komunale për vitin 2022”, për 38 Komunat e Kosovës, ku Komuna e Lipjanit e udhëhequr nga Kryetari Imri Ahmeti është pjesë e top komunave më transparente në nivel vendi.

Indeksi i transparencës në qeverisjen komunale për vitin 2022 e rendit komunën e Lipjanit në vendin e dytë të vlerësuara me 91.13 pikë, (nga maksimumi prej 100 pikëve në 87 treguesit e matur).

Duke uruar qytetarët për këtë rezultat, i cila është arritur si përpjeke e punës dhe angazhimit të përbashkët, Kryetari Ahmeti ka theksuar se do të vazhdojë punën me përkushtim në mënyrë që të vazhdojmë të jemi komuna më transaprente dhe llogaridhënëse në nivel vendi, shkruan Komuna e Lipjanit.

“Më gëzon fakti që kemi progres sa i përket transparencës jo vetëm në Komunën e Lipjanit por progres në të gjitha komunat, sepse transparenca është ndër vlerat kryesore të demokracise. Ne do të angazhohemi në vazhdimësi që përmes gjetjve dhe rekomandimeve të përmbushim të gjitha standardet e nevojshme pavarësisht vështërësive që kemi sidomos me funksionimin e ëeb faqeve” – është shprehur kryetari Ahmeti

Ai ka falënderuar KDI dhe projektin SlovakAid – Asistenca Zyrtare për Zhvillimin e Republikës Sllovake, Transparency International Slovak dhe zyrën për Informim në komunë tonë të cilët me përkushtim dhe punë korrekte kanë arritur këtë rezulatat të lartë.

Rarpoti i publikuar nga KDI: https://kdi-kosova.org/wp-content/uploads/2023/05/10-Indexi-2022-02.pdf

LAJME TË TJERA

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Messi theu rekordin e Ronaldos, bëhet futbollisti me më së shumti gola në top-ligat evropiane

Lionel Messi ka thyer një tjetër rekord të vendosur nga rivali i tij, Cristiano...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

SHIKO MË SHUMË

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Arrestohet një person në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se në bazë të urdhëresës së gjykatës është arrestuar dhe...

Homazhe në Ribar të Madh, nderohet Dëshmori Xhavit Kozhani dhe martirët e këtij fashti

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit Diamant Bytyqi, i shoqëruar me bashkëpunëtorë, gjatë ditës së...