Kurti e Mehaj takojnë Guvernatoren e Shtetit të Iowas dhe Sekretarin e Bujqësisë

PUBLIKUAR

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj, kanë takuar Guvernatoren e shtetit të Iowas, Kim Reynolds bashkë me Sekretarin e Bujqësisë, Mike Naig.

Mehaj tha se gjatë këtij takimi u diskutua bashkëpunimi i ngushtë ushtarak, situata aktuale gjeopolitike, lufta në Ukrainë e implikimet në rajon.

“U dakorduam për vazhdimin e bashkëpunimit në fushën ushtarake e po ashtu të zgjerimit të këtij bashkëpunimi edhe në fushën civile, me theks të veçantë investimet në teknologjinë informative dhe fushën e bujqësisë, si dy sektor impakti i të cilave ndihet shumë në situatën aktuale gjeopolitike”, ka shkruar Mehaj, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, i pari i Mbrojtjes u zotua se Kosova si shtet evropian e proamerikan do të vazhdojë të jetë kontribuues i sigurisë në rajon e botë, gjithmonë siç tha ai, në mbrojtje të paqes dhe vlerave demokratike të familjes evropiane, aleatëve të saj, e në veçanti ShBA-vë.

Kujtojmë se Kurti pas Iowas do të udhëtojë për në Chicago, Michigan, New York e Washington D.C.

LAJME TË TJERA

Dafina “mendon shumë”

Këngëtarja Dafina Zeqiri është shfaqur sonte në  Instagram me disa fotografi, por ajo që...

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

SHIKO MË SHUMË

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

Gjuriq i lajmërohet Kurtit pasi e quajti Vuçiqin autokrat

Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriq ka reaguar pasi...