Kryetari i Kievit thirrje banorëve të evakuohen

PUBLIKUAR

Kryetari i Kievit u ka kërkuar banorëve të evakuohen ndërsa qyteti ka mbetur pa energji dhe ujë për shkak të sulmeve ruse, shkruan The Guardian.

Vendi po përballet me një mungesë të parashikuar në rreth 32 për qind në furnizimin me energji të hënën, tha Sergey Kovalenko, CEO i YASNO.

Kryetari Vitali Klitschko u bëri thirrje banorëve që të marrin parasysh gjithçka duke përfshirë edhe skenarin më të keq, në të cilin kryeqyteti do të mbetet pa ujë dhe energji.

“Plani i Putinit është që ne të vdesim  ose të na bëjë të largohemi nga toka jonë. Kjo është ajo që sulmuesi dëshiron të arrijë”, shtoi Klitschko.

Ndërkohë, Mykhailo Podoliak, një këshilltar i Presidentit Volodymyr Zelensky, tha në një mesazh në Twitter se Ukraina  nuk do të tërhiqej pavarësisht sulmeve ruse në infrastrukturën e saj energjetike./abcnews.al

 

 

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...