Kreatinina e ngritur në gjak mund të tregojë sëmundje serioze: Një parametër që thotë shumë për shëndetin tonë

PUBLIKUAR

Rritja e kreatininës në gjak kërkon një vizitë të menjëhershme te mjeku

Kreatinina mund të përcaktohet vetëm nga analizat laboratorike të gjakut në urinë dhe është një nga faktorët e rëndësishëm për prodhimin e energjisë në muskuj.

Mjekët rekomandojnë që të kontrollojmë kreatininën nëse dyshojmë për sëmundje të veshkave.

Personat që vuajnë nga diabeti duhet ta bëjnë këtë analizë disa herë në vit.

Kreatinina, që është një nënprodukt i metabolizmit, ndodhet në muskujt tanë. Veshkat kanë rolin e filtrimit të këtyre produkteve të padëshiruara dhe nxjerrjes jashtë të tyre nëpërmjet urinës, transmeton Telegrafi.

GettyImages

Vlerat e referencës

Nivelet e kreatininës në gjak prej 2.0 mg/dl (150 μmol/l) ose më shumë te foshnjat dhe 10.0 ose më shumë te të rriturit mund të tregojnë sëmundje të rëndë të veshkave, nevojën për dializë dhe largimin e saj nga gjaku.

Vlerat e ngritura të kreatininës

Shkaqet e mundshme të vlerave të ngritura të kreatininës përmenden më shpesh si:

▪ Infeksioni i veshkave, mund të shkaktohet nga barnat dhe toksinat
▪ Sëmundjet autonome, kur qarkullimi i gjakut nëpër veshka zvogëlohet
▪ Komplikimet e diabetit

Nuk është e rrezikshme nëse kreatinina rritet në afat të shkurtër. Kjo mund të jetë pasojë e dehidrimit dhe rritjes së aktivitetit fizik në periudhën e mëparshme.

Nëse mostrat e përsëritura të gjakut tregojnë një nivel të lartë të kreatininës, duhet të vizitoheni te mjeku. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Messi theu rekordin e Ronaldos, bëhet futbollisti me më së shumti gola në top-ligat evropiane

Lionel Messi ka thyer një tjetër rekord të vendosur nga rivali i tij, Cristiano...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë e bën një person “të vrasë veten”: Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Shenjat e rrezikut që tregojnë se një person është duke menduar për vetëvrasje Si të...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

Pasta e dhëmbëve nuk është vetëm mjet për higjienën e gavrës së gojës. Me...

Këtë duhet ta bëni çdo ditë nëse qëndroni gjatë pranë kompjuterit: Dy mudra për shtrirjen e duarve dhe gishtave

Njeriu modern gjithnjë e më shumë po e kalon kohën pranë kompjuterit dhe me...