Koreja e Veriut nuk ndalet, lëshon raketën e shtatë për këtë vit, alarm në Japoni

PUBLIKUAR

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) e projektuar për të goditur objektivat në anën tjetër të botës, kanë thënë zyrtarët e Koresë së Jugut.

Lëshimi i ICBM është i shtati i Phenianit këtë vit dhe vjen mes shqetësimeve se së shpejti do të testojë një armë bërthamore.

Kjo vjen një ditë pasi të dyja Koretë lëshuan raketa në një përshkallëzim të tensioneve. Ai shkëmbim pa numrin më të madh të raketave të lëshuara nga Veriu në një ditë të vetme.

Lëshimet e shumta të raketave të Koresë së Veriut vijnë pasi SHBA dhe Koreja e Jugut po organizojnë stërvitjet e tyre më të mëdha ajrore të përbashkëta ndonjëherë, të cilat Pheniani i ka kritikuar ashpër si agresive dhe provokuese.

Të enjten, Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë me rreze të gjatë rreth orës 07:40 me orën lokale, sipas një deklarate nga Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut. Një burim konfirmoi për BBC se ishte një ICBM.

Ajo fluturoi për rreth 760 km dhe arriti një lartësi prej rreth 1,920 km. Por duket se ka dështuar në mes të fluturimit, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap. Pheniani gjuajti gjithashtu dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi.

Raketat e shtynë qeverinë japoneze të lëshojë një alarm të rrallë emergjence të enjten në mëngjes për banorët në disa nga rajonet e saj veriore, duke u thënë atyre të qëndrojnë brenda.

Tokio fillimisht tha se raketa kishte fluturuar mbi Japoni, por ministri i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha më vonë se nuk kapërceu arkipelagun japonez, por u zhduk mbi Detin e Japonisë.

SHBA tha se lëshimi demonstroi kërcënimin që programi raketor i Koresë së Veriut paraqet për fqinjët dhe paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

“Angazhimet tona për mbrojtjen e Republikës së Koresë dhe Japonisë mbeten të hekurta”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. /abcnews.al

LAJME TË TJERA

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

Ngacmohet seksualisht një femër në Lipjan, arrestohet një person

Policia Kosovës ka njoftuar se viktima e mitur femër kosovare ka raportuar se në...

Keni probleme me kujtesën? S’ka problem, vetëm bëni seks!

Nëse femrave u duhet një arsye tjetër për të bërë më shumë seks, një...

Pacolli i interesuar për blerjen e Man Utd, këshilltari i tij thotë “Pse jo”

Të mërkurën mbrëma, mediumi anglez “Football Transfers” raportoi se politikani dhe biznesmeni kosovar, Behgjet...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...