Korea e Veriut po punon në raketa të reja – thonë amerikanët

PUBLIKUAR

Korea e Veriut duket se është duke ndërtuar raketa të reja balistike.

Diçka e tillë po ndodh pavarësisht ngrohjes së raporteve me administratën e Donald Trump, raportojnë mediat e huaja, përcjell Klan Kosova.

Zyrtarë amerikanë anonim i kanë thënë Uashington Post se satelitët spiunë kanë kapur aktivitete të vazhdueshme në një vend që janë prodhuar raketa balistike.

Reuters ka cituar një zyrtar duke thënë se është e paqartë se sa ka përparuar puna.

Në qershorin e këtij viti presidenti amerikan, Donald Trump dhe ai i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ishin takuar ku dhe është thënë se do të punohet drejt denuklearizimit.

 

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...