Kombinimi i kafesë dhe limonit një trend i ri në procesin e humbjes së peshës: Cilat janë përfitimet e vërteta?

PUBLIKUAR

Kohët e fundit në rrjetet sociale gjenden gjithnjë e më shpesh këshilla të pazakonta për të humbur peshë

Ky trend rekomandon që kafes t’i shtoni lëng limoni.

Ky kombinim përmendet edhe si një afrodiziak i mirë, por nutricionistët theksojnë se nuk ka asnjë shkencë që të tregojë se kjo pije ka përfitime të tilla.

“Kafja dhe limoni janë burime të pasura me antioksidantë. Megjithatë, nuk ka asnjë provë të rëndësishme që sugjeron se shtimi i limonit në kafe mund të ofrojë përfitime shtesë shëndetësore përtej rritjes së marrjes së antioksidantëve”, thotë dietologia Crystal Scott, transmeton Telegrafi.

Ideja se këta dy përbërës në kombinim kanë përfitime të ndryshme buron nga fakti se pirja e kafesë së zezë dhe limonadës pa sheqer të shtuar në fakt stimulojnë zorrët.

Përveç kësaj, kafeja përmban kafeinë që stimulon sistemin nervor dhe na jep energji, dhe limoni është i pasur me vitamina dhe përdoret shpesh si një ilaç natyral, veçanërisht për ftohjet dhe gripin. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Messi theu rekordin e Ronaldos, bëhet futbollisti me më së shumti gola në top-ligat evropiane

Lionel Messi ka thyer një tjetër rekord të vendosur nga rivali i tij, Cristiano...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë e bën një person “të vrasë veten”: Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Shenjat e rrezikut që tregojnë se një person është duke menduar për vetëvrasje Si të...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

Pasta e dhëmbëve nuk është vetëm mjet për higjienën e gavrës së gojës. Me...

Këtë duhet ta bëni çdo ditë nëse qëndroni gjatë pranë kompjuterit: Dy mudra për shtrirjen e duarve dhe gishtave

Njeriu modern gjithnjë e më shumë po e kalon kohën pranë kompjuterit dhe me...