Kërkoni menjëherë ndihmën e mjekut tuaj, nëse ndieni këtë shije në gojën tuaj

PUBLIKUAR

Era e keqe e gojës lidhet me higjienën e keqe të dhëmbëve, por mund të tregojë edhe një sëmundje serioze

Diabeti i tipit 1 rezulton nga paaftësia e trupit për të prodhuar hormonin insulinë, i cili ndihmon në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Pa këtë mekanizëm bazë, glukoza në gjak mund të arrijë nivele kërcënuese për shëndetin, duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe problemeve nervore.

Megjithatë, sheqeri në gjak nuk rritet pa simptoma, megjithëse mund të jenë të paqarta dhe delikate, është e rëndësishme t’u kushtoni vëmendje atyre, transmeton Telegrafi.

Era e keqe e gojës shpesh lidhet me dietën ose higjienën e dobët të dhëmbëve, por gjithashtu mund të tregojë diabetin e tipit 1.

Fryma me erë frutash mund të tregojë ketoacidozën diabetike (DKA), një ndërlikim potencialisht kërcënues për jetën e diabetit, sipas Universitetit të Maryland.

DKA ndodh kur trupi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë. Gjatë kësaj situate, trupit tuaj i mungon burimi kryesor i energjisë, ndaj duhet t’i drejtohet alternativave. Pastaj trupi fillon të shpërbëjë me shpejtësi yndyrën për karburant, duke prodhuar kimikate acidike të njohura si ketone.

Megjithatë, trupi nuk është në gjendje të përpunojë yndyrnat me shpejtësinë e zakonshme, acidi më pas fillon të grumbullohet në gjak dhe përfundimisht mund të helmojë trupin, një proces i njohur si ketoacidoza.

Këto nivele të larta të ketoneve në gjak shkaktojnë erë frutash.

Simptomat më të zakonshme të ketoacidozës diabetike janë:

▪ goja e thatë
▪ ndjenja e etjes
▪ urinim i shpeshtë
▪ lodhje
▪ të përziera
▪ dhimbje të muskujve dhe stomakut
▪ gulçim

/Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...