Keni probleme me kujtesën? S’ka problem, vetëm bëni seks!

PUBLIKUAR

Nëse femrave u duhet një arsye tjetër për të bërë më shumë seks, një nga Universiteti McGrill në Kanada ua ka jap këtë arsye

Seksi e forcon hipokampusin e femrave – regjion i trurit që ndërlidhet me kujtesën. Rrjedhimisht, seksi i shpeshtë mund të bëjë që femrat të kenë kujtesë më të mirë.

Edhe pse këto zbulime duhet diskutuar, ato të paktën ofrojnë motivim shkencor për të kaluar më shumë kohë nën çarçafë.

Në bazë të rezultateve të këtij studimi, marrëdhëniet seksuale e stimulojnë regjionin e hipokampal të trurit të femrave, transmeton Telegrafi.

Vlen të ceket se edhe aktivitete tjera e stimulojnë regjionin e hipokampusit, siç është vrapimi, joga etj.

Por, padyshim se seksi është mënyra më atraktive për ta stimuluar këtë regjion, e veçanërisht kur seksi njihet edhe për zvogëlimin e stresit, shqetësimit etj.

Poashtu, hulumtuesit zviceranë kanë publikuar rezultatet e skanerit të trurit, të cilët tregojnë se stimulimi klitorisit, ngacmimi i vagjinës, qafës së mitrës dhe lythave veprojnë mbi pjesët krejtësisht të ndryshme të trurit!

U konstatua se ka një lidhje në mes të thithave dhe pjesëve intime, të cilat më në fund dëshmojnë se i dashuri juaj duhet të kushtojë vëmendje të veçantë për atë pjesë të trupit tuaj gjatë seksit!

Kësisoj, edhe një herë duhet përkujtuar meshkujve, që – nuk është gjithqka në pjesën në mes të këmbëve të femrave! Për të përjetuar kënaqësinë e plotë seksuale duhet të jenë të stimuluara pjesë të ndryshme të trupit. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...