Ke problem me gjumin? Provo këtë truk!

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Grabitje e armatosur në Llugaxhi

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se deri sa ishte...

Lëndohet një burrë në Lipjan, u godit me plumb të pushkës ajrore

Një burrë në Lipjan ka pësuar lëndime trupore, pasi i njëjti është goditur nga...
Nëse nuk bën një gjumë të qetë gjatë natës, kjo është vërtet shqetësuese. Çfarë mund të të ndihmojë?

Janë të shumtë ata që kanë vazhdimisht probleme me gjumin. Disa njerëz bëjnë gjumë të keq, herë-herë të çrregullt, ose disa edhe nuk flenë fare.

Ekspertët thonë se shumë njerëz i kanë provuar të gjitha mënyrat për të bërë një gjumë të qetë gjatë natës dhe ajo që i “ka shpëtuar” dhe që duket se funksionon më mirë së gjithçka tjetër është:

Nëse fle me një maskë në sy (që quhet maskë për gjumë), shkruan revista class. Ajo nuk luan rolin vetëm për të qetësuar sytë.

E vërteta është që kjo lloj maske është shumë e dobishme, sepse rrit nivelin e melatoninës, hormoni natyral që prodhon truri, i cili ndihmon në kontrollin e gjumit dhe në moszgjimin me cikle.

Drita ndikon shumë në melatoninën, kështu që nëse vendos një maskë në sy, trupi përgatitet me errësirën dhe sinjalizon trurin për të prodhuar melatonin.

Maska gjithashtu ndihmon për të ulur sasinë e kohës që duhet për të rënë në gjumë. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...