Kapsllëku dhe urinimi i shpeshtë janë vetëm disa nga simptomat e tepricave të vitaminave

PUBLIKUAR

Kapsllëku dhe urinimi i shpeshtë janë vetëm disa nga simptomat e marrjes së tepruar të vitaminës D

Vitamina D është e rëndësishme për ruajtjen e imunitetit dhe për shëndetin e kockave, por shumica marrin mbidoza të suplementeve që mund të shkaktojnë efekte anësore të pakëndshme.

Këto janë sinjale se po merrni shumë vitaminë D, disa prej të cilave nuk do t’i lidhni me suplemente! – transmeton Telegrafi.

Ju shkoni shpesh në tualet

Vitamina D rregullon përthithjen e kalciumit, por kur marrim shumë, veshkat do të luftojnë për të larguar tepricën, gjë që do të shkaktojë urinim të shpeshtë. Shumë kalcium që vitamina D ruan në trup mund të shkaktojë dëmtim të zemrës dhe gurë në veshka.

Ju jeni të hutuar

Një tjetër shenjë e një mbidoze të vitaminës D dhe kalciumit në trup mund të jetë konfuzioni, lodhja dhe madje edhe depresioni. Nëse papritmas keni këto simptoma, ndaloni marrjen e vitaminës D.

Ju dhembin muskujt

Dobësia, ngërçet ose dhimbja e muskujve mund të jenë simptoma të hiperkalcemisë, e cila më pas shkakton dehidrim. Kjo shkakton probleme me muskujt.

Koka juaj po rrotullohet

Marramendja dhe rënia mund të jenë një simptomë shqetësuese e një mbidoze të vitaminës D dhe njerëzit e moshuar janë veçanërisht të rrezikuar.

Keni kapsllëk ose të përziera

Simptomat e zakonshme tek njerëzit që marrin mbidoza të vitaminës D janë kapsllëku, të përziera, të vjella dhe dehidratim. Trupi përpiqet të heqë qafe vitaminat dhe kalciumin e tepërt duke i nxjerrë jashtë. 

LAJME TË TJERA

Dafina “mendon shumë”

Këngëtarja Dafina Zeqiri është shfaqur sonte në  Instagram me disa fotografi, por ajo që...

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

SHIKO MË SHUMË

Shtypni një pikë në bark: Nëse keni probleme me kapsllëkun, provoni këtë metodë

Mund t’ju ndihmojë Tretja e mirë varet kryesisht nga ushqimi i duhur. Është e nevojshme të...

Keni shpesh dhimbje koke pasi keni ngrënë? Një simptomë mund të tregojë një sëmundje të rëndë

Dhimbjet e kokës mund të shfaqen edhe si reagim ndaj toksinave në ushqim Ndonjëherë simptomat...

Këta njerëz nuk duhet të hanë patate: Një organ mund ta rrezikojnë shumë

Saharoza (sheqeri i zakonshëm i tryezës) është një molekulë disakaridesh (dy sheqerna) e përbërë...