Çimkat – shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

PUBLIKUAR

Kafshimet nga çimkat mund të ndodhin gjatë kohës së natës përderisa jeni duke fjetur

Përderisa nuk shkaktojnë dhimbje, ato mund të shkaktojnë disa simptoma tjera të pa dëshiruara.

Çimkat janë insekte të vogla gjak-thithëse që zvarriten natën dhe ushqehen nga gjaku, thotë NHS. Ato jetojnë në ndyrësi dhe çarje në dhomën e gjumit, zakonisht rreth kornizës së shtratit.

Përderisa bakteret nuk janë nevojisht të dëmshme, ato mund të jenë shumë të bezdisshme, dhe lënë reaksione të këqija nga kafshimet e tyre.

Kruajtjet dhe gungat e kuqe në lëkurë mund të jenë një nga shenjat e hershme se mund të jeni kafshuar, transmeton Telegrafi.

Shenjat e kuqe të kafshimit në zona të caktuara të lëkurës mund të ndikojnë që të keni infeksione nga çimkat. Kafshimet shpesh paraqiten në linjat rreth lëkurës – për shkak se ato lëvizin pak para se të fillojnë të ushqehen, dhe pastaj lëvizin prapë.

 

 

Disa nga gungat prej kafshimit mund të paraqiten edhe në formën e flluskave.

Ndonëse me kafshimet e tyre ato nuk shkaktojnë dhimbja, disa njerëz përjetojnë reaksione nga ato, ka thënë NHS.

Këto mund të paraqiten nga momenti që jeni kafshuar deri në një javë ose dy më vonë.

Kafshimet zakonisht zhduken pas disa ditëve. Nëse keni shumë kruarje, mund të përdorni ndonjë krem steroidues ose tableta antihistamine për tu liruar nga dhembja.

Janë edhe disa shenja tjera që ndoshta çimkat janë rreth jush dhe ju duhet të jeni të paralajmëruar.

Të zgjohesh dhe të shihni njolla në çarçafë ose jastëkë mund të tregojë se çimkat janë duke u ushqyer gjatë natës.

Në mënyrë të ngjashme, shikoni për pika të ndryshkura ose të errëta në shtratin tuaj, mure ose madje edhe në pizhame.

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...