Ja si të ulni tensionin e lartë të gjakut për vetëm pesë minua pa përdorur kurrëfarë ilaçesh

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Kjo sëmundje është shumë e shpeshtë në kohën moderne

Shumica e njerëzve do të përballen me shtypjen e lartë të gjakut si pasojë e stresit dhe e shumë faktorëve të tjerë, siç janë teprica e kripës, konsumimi i alkoolit, mungesa e gjumit, pirja e duhanit dhe pesha te tepërt e trupit.

Nëse dëshironi t’i shmangeni përdorimit të ilaçeve, mund të mbështeteni në një teknikë natyrore nga mjekësia kineze, të cilën jua rekomandon Dr. Lu Hun Sen, transmeton Telegrafi.

Në fillim duhet t’i bëni një masazh të thjeshtë linjave të cilat kalojnë pas laprës së veshit në drejtim të klavikulës, me masazh shumë të butë nga maja deri në fund. Përsërisni këtë 10 herë nga çdo anë.

Me siguri pyesni se si të gjeni këtë pikë. Është shumë e lehtë – gjendet tek lapra e veshit, gjysmë centimetri pas veshi në drejtim të hundës.

Reklama

Është e nevojshme që kësaj pjese t’i bëni masazh rreth një minute nga të dyja anët e fytyrës. Pas kësaj shtypni fuqishëm, deri sa t’ju dhembë.

3

Kur të përfundoni këtë tretman të thjeshtë, do të vëreni që shtypja juaj e gjakut do të ulet.

Sipas mjekësisë kineze gjëja më e rëndësishme është qarkullim i drejtë i gjakut.

Nga ana tjetër, nëse ekziston ndërprerje e qarkullimit të gjakut, sëmundje të ndryshme mund të zhvillohen në cilin do moment.

Për këtë arsye është me rëndësi të madhe që t’i bëhet masazh kësaj pike, në mënyrë që problemet e caktuara shëndetësore të mund të neutralizohen. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...