Ish-diktatori i Panamasë vdes në moshën 83 vjeçare

Gjenerali Manuel Antonio Noriega, ish-udhëheqësi ushtarak i Panamasë, ka vdekur në moshën 83-vjeçare, njoftuan zyrtarët.

Noriega kohët e fundit iu nënshtrua një operacioni pasi vuajti një hemorragji pas operacionit të trurit, përcjellë Klan Kosova.

Noriega kishte qenë një aleat i rëndësishëm i SHBA por u hoq me forcë kur trupat amerikane pushtuan në vitin 1989 dhe më pas u burgosën në SHBA për akuzat për drogë dhe pastrim.

Ai kaloi pjesën tjetër të jetës së tij në paraburgim, së fundmi në Panama për vrasje, korrupsion dhe përvetësim.

Por ish udhëheqësi u lirua nga burgu në janar për t’u përgatitur për operacionin në fillim të marsit për të hequr një tumor të trurit.