Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

PUBLIKUAR

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e tyre.

Ishin vënë në komision disiplinor për shkak të bojkotimit të punës.

E ndaj zyrtarëve serbë Ivan Jakshiq, Veljko Andjelkovic dhe Goran Vukojevic tashmë janë marrë masa.

Në dokumentin që ka siguruar televizioni T7, të njëjtëve iu është shqiptuar masa disiplinore. Këtyre punonjësve do t’iu ndalohet 40 përqindëshi i pagës për gjashtë muajt e ardhshëm.

Sipas arsyetimit të komisionit, masat ndaj tyre janë marrë për shkak të mospërmbushjes së detyrave të punës.

Gjatë intervistimit, këta inspektorë serbë kishin deklaruar se nuk kishin mundësi të kryejnë punën e tyre.

Madje ata shprehen se nuk kanë pranuar plane pune e as vërejtje. Ndërsa si rrethana lehtësuese janë marrë mungesa e veturës  e mjeteve të punës.

Nga 35 inspektorët e punës sa ka Kosova, këta kishin neglizhuar punën e tyre, duke marrë vetëm pagat.

 

 

 

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...