Hyundai elektrik IONIQ 5 bëhet me bateri të re, me vetëm një mbushje mund të përshkojë mbi 500 kilometra

PUBLIKUAR

Të gjithë ata blerës potencial që vendosin të kenë një Hyundai IONIQ 5 të avancuar, tani e kanë mundësinë të vozisin më gjatë me vetëm një mbushje të baterisë.

Falë baterisë së re prej 77.4 kWh, versioni i ri është një model plotësisht elektrik i pajisur me fellne të aluminit prej 19-inç dhe një rreze prej 507 kilometra, transmeton Telegrafi.

Përveç rritjes së autonomisë, është përmirësuar dukshëm edhe dizajni, mbushësi dhe karakteristikat teknologjike të IONIQ 5.

Kur bëhet fjalë për dizajnin, është azhurnuar versioni i modelit për vitin 2023, e do të ketë opsione të reja – përfshirë mbrojtësit e zi që në kombinim me dritat Projection LED, që e bëjnë të duket më agresive.

Një funksion tjetër i ri është që IONIQ 5 në mënyrë automatike përshtat temperaturën e baterisë me kapacitet prej 77.4 kWh, me qëllim që të mos shkaktohet ndonjë defekt teknik gjatë ngasjes.

Do të ketë edhe retrovizorë digjitalë dhe retrovizorin (Digital Centre Mirror – DCM) që bazohen në kamerat që kanë një fotografi shumë të qartë.

IONIQ 5 për vitin 2023 do të jetë i qasshëm për blerësit në Evropë, në gjashtëmujorin e dytë të këtij viti. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

Persona të maskuar sulmojnë dy gazetarë në Veri

Dy gazetarë kosovarë janë sulmuar në Veri, nga persona të maskuar. Sipas raportimit të kolegëve...

Fotosesioni i ri i Dafina Zeqirit, tërheq vëmendje në pozën me DJ Geek

Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, vazhdon të jetë një personazh shumë i pëlqyer...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...