Hyrja e shpejtë në ujë mund të shkaktojë infarkt: Së pari duhet t’i lagni këto pjesë të trupit

PUBLIKUAR

Para se të notoni, është e nevojshme ta përgatisni organizmin

Sa herë keni dëshiruar vetëm të vraponi drejt detit dhe të kërceni në të?

Edhe pse këtë gjë kemi dëshiruar ta bënim që nga fëmijëria, mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme.

Domethënë, hyrja e shpejtë në ujë është një shok për organizmin, andaj është e nevojshme që më parë të përgatiteni, domethënë që disa pjesë të trupit duhet të parat t’i lagni, transmeton Telegrafi.

Ndryshimet e papritura të temperaturës janë shumë të rrezikshme për trupin gjatë motit të nxehtë. Nuk bëhet fjalë vetëm për dhoma me ajër të kondicionuar, por edhe për të hyrë në det. Nëse keni kaluar pak kohë në plazh, më pas jeni ngrohur dhe keni hyrë në detin e ftohtë, mund të ketë një ngushtim të papritur të enëve të gjakut, gjë që mund të shkaktojë infarkt miokardi dhe të çojë në arrest kardiak.

Kur është fjala për ujin e ftohtë, domethënë për ujin në të cilin temperatura është më e ulët se 26 gradë. Temperaturat nën 26 gradë kërkojnë përgatitje të caktuar para se të hyni në ujin e tillë.

Disa pjesë të trupit duhet më parë t’i lagni dhe ato janë: gjoksi, fytyra dhe qafa. Pastaj notoni ngadalë. Më e rëndësishme është t’i lagni gjoksin dhe kokën, sepse ato jenë pjesë të trupit më të ndjeshme ndaj ndryshimeve të mëdha të temperaturave.

Kur ta përshtatni trupin në temperaturën e ujit, atëherë mund të filloni të notoni. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...