Hiqni rriqrat menjëherë me produktet që keni në kuzhinë

PUBLIKUAR

Vera është koha kur nuk është e pazakontë që rriqrat të fshihen në bar

Është më së miri që menjëherë pasi të ktheheni nga pikniku të shkoni të bëni dush dhe të lani flokët mirë.

Fatmirësisht, në çdo kuzhinë ekziston një artikull ushqimor me ndihmën e të cilit në sekondë do ta hiqni rriqrën, transmeton Telegrafi.

Nëse rriqra megjithatë është futur në lëkurë, mund ta nxirrni me ndihmën e pincës, por do të duhej të dini saktësisht ta kapni këtë parazit në mënyrë që ta nxirrni komplet nga lëkura.

Nëse nuk jeni edhe aq të shkathët në këtë, më mirë është të kërkoni ndihmën e mjekut.

Cili është ai artikull i cili ndihmon që të lirohemi nga ky sulmues?

Fjala është për kripën, sepse rriqrat nuk e tolerojnë atë. Në vendin ku është rriqra vendosni kripë dhe mbi të mbani një copë fashe apo garze 20 minuta. Vetë do të dalë jashtë.

Edhe një gjë ndihmon, ai është alkooli. Një copë fashe apo garze njomeni mirë me alkool dhe me lëvizje të shpejta lyeni vendin ku gjendet rriqra në drejtim të kundërt të akrepave të orës.

Lëkura do të nxehet dhe ai do të dalë, por vetëm sigurohuni që asnjë pjesë e trupit të tij të mos mbetet në lëkurë. Nëse nuk keni alkool mjekësor, mund të përdoret edhe rakia.

Këshillë plus

Mos aplikoni vaj ushqimi në vendin ku ndodhet rriqrat. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...