Hani kastravecë sa ma shpesh që mundeni! Nuk do të besoni çfarë efekte shëruese ka

PUBLIKUAR

Studime të shumta tregojnë se përbërësit e kastravecit janë shumë të mirë për luftimin e disa llojeve të kancerit

Gjithashtu, kastravecët e përmirësojnë gjendjen e flokëve, lëkurës dhe ndihmojnë në heqjen e të gjitha toksinave të trupit.

Krejt çfarë duhet të bëni për t’i pasur këto përfitime shëndetësore të kastravecit, është të shtoni kastravecin në ushqimin tuaj, transmeton Telegrafi.

Kastraveci i eliminon toksinat dhe e hidraton trupin

Siç e dinë shumë njerëz, 95 për qind e kastravecit është ujë. Kastraveci gjithashtu është i pasur me shumë vitamina dhe kësisoj e mbush trupin me vitaminat thelbësore.

Shumica e vitaminës C që e ka kastraveci, gjendet në lëvoren e kastravecit, prandaj nutricistët rekomandojnë ta konsumoni bashkë me lëvore.

Sistem më i mirë i tretjes

Konsumimi i kastravecit çdo ditë e përmirëson shëndetin e përgjithshëm. Gjithashtu, kastraveci është i pasur me ujë dhe fibra.

istockphoto

 

Një ndër përfitimet më të vlefshme të kastravecit është se përmban sasi të madhe të vitaminës B dhe trupit i duhet kjo vitaminë çdo ditë.

Prandaj, konsumoni kastravecë për ta furnizuar trupin me këtë vitaminë.

Parandalon erën e keqe të gojës

Thjesht e preni një copë të kastravecit, e vendosni në gojë dhe e mbani për një minutë.

Për shkak se kastraveci ka veti antibakteriale dhe këto veti i vrasin të gjitha bakteret që janë përgjegjëse për erën e keqe të gojës, ju do të vëreni se brenda pak minutave do t’ju hiqet era e keqe e gojës. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...