Hakmerret ISIS, i vret 19 civilë në Filipine

PUBLIKUAR

Militantët e Shtetit Islamik (ISIS), të kyçur në beteja me forcat e sigurisë nëpër rrugët e një qyteti jugor të Filipineve, i kanë vrarë 19 civilë, njofton Ushtria e Filipineve, duke e çuar numrin zyrtar të të vdekurve në të paktën 85 në gati një javë luftime.

Dhuna e ka shtyrë presidentin e vendit, Rodrigo Duterte, që të shpallë ligjin ushtarak nëpër jug të Filipineve për të shuar kërcënimin në rritje të militantëve të lidhur me grupin e Shtetit Islamik, transmeton Express.

Autoritetet thanë se militantët i kanë vrarë 19 civilë në Marawi, një qytet i banuar kryesisht me myslimanë, që numëron 200 mijë banorë. Në mesin e të vdekurve ishin tri gra dhe një fëmijë.

“Këta janë civilë, gra. Këta terroristë janë kundër-njerëzor. I gjetëm trupat e tyre teksa po kryenim operacione të shpëtimit,” ka thënë zëdhënësi rajonal i ushtrisë, koloneli Jo-ar Herrera.

Ai ka shtuar se ushtrua ende nuk i ka hetuar rastet e vdekjeve të raportuara./Express/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...