Google po kritikohet për monopol në “Cookies”

PUBLIKUAR

“Pavendosmëria” e Google mbi atë sistem që dëshiron të zëvendësojë “cookies” është kritikuar nga disa në industrinë e reklamave.

Ajo vjen pasi gjiganti i teknologjisë tha se një sistem i ndjekjes së përdoruesve të bazuar në interes, Topics, do të zëvendësonte tani propozimin e tij të mëparshëm, Floc.

Një drejtues marketingu tha se “Kjo pavendosmëri konstante nuk sjell besim”, raporton bbc.

“Cookies” e palëve të treta përdorin historinë e shfletimit të njerëzve për të synuar reklamat që më pas i ndjekin ato nga një ueb-faqe në tjetrin.

Mbrojtësit e privatësisë dhe rregullatorët kanë luftuar gjithnjë e më shumë kundër tyre.

Dhe Google ka rënë dakord të kufizojë numrin e tyre në faqet e internetit të qasshme nëpërmjet shfletuesit Chrome, i cili zotëron rreth 65 për qind të pjesës së tregut.

Fillimisht kishte planifikuar t’i bllokonte ato nga ky vit, por e shtyu lëvizjen deri në vitin 2023. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Arrin iOS 16, tani mund ta provojnë përdoruesit

Apple muajin e kaluar në WWDC prezantoi iOS 16. Programerët prej atëherë e deri...

Vjedhja e kanaleve televizive, arrestohet pronari dhe punëtorët, priten arrestime tjera në Kosovë dhe jashtë

Pas arrestimit të një personi nga Policia e Kosovës për veprimtaritë ilegale të ofrimit...

Windows-it i nevojiten tetë orë qasje online, që në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme të azhurnohet

Janë publikuar detajet se çfarë nevojitet të bëhet me qëllim që azhurnimi të bëhet...