Gjethet e panxharit janë më të shëndetshme se rrënjët: Pastrojnë dhe ruajnë trupin dhe ja si mund t’i përdorni

PUBLIKUAR

Hedhja e këtyre gjetheve është një gabim i madh dhe i shpeshtë

Ky është një gabim i zakonshëm dhe i madh, sepse gjethet e panxharit përmbajnë shumë lëndë ushqyese të cilat për trupin janë vërtet të domosdoshme.

Një porcion me gjethe panxhari, rreth 38 gramë, siguron pothuajse gjysmën e dozës së nevojshme ditore të vitaminës A.

Kjo vitaminë është jashtëzakonisht e rëndësishme për imunitetin dhe shëndetin riprodhues, si dhe është e dobishme për shëndetin e lëkurës, së cilës i jep shkëlqim, transmeton Telegrafi.

Gjethet e panxharit përmbajnë gjithashtu sasi të mëdha të vitaminës C, e cila është pa dyshim e domosdoshme për funksionimin e duhur të sistemit imunitar të njeriut.

Kjo vitaminë është aleati juaj më i mirë në luftën kundër ftohjes dhe gripit, në çdo stinë të vitit.

Polifenolet që mund të gjenden në gjethet e freskëta të panxharit përmbajnë veti antioksiduese që mund të reduktojnë dhe trajtojnë inflamacionet e ndryshme në trup.

Gjethet janë të pasura me polifenole, mu si edhe rrënja.

Gjethet e panxharit përmbajnë gjithashtu antioksidantë të shumtë, si acidi kafeik dhe ellagjik.

Në gjethet e panxharit, ka më shumë nga këto substanca se në çdo perime tjetër. Ekziston edhe acidi alfa-linolenik (ALA) nga familja e acideve omega-3.

Si të përdorni gjethet e panxharit?

Edhe pse për shumë njerëz duken jo tërheqëse dhe të pangrënshme, gjethet e panxharit kanë një shije paksa të ëmbël dhe kombinohen në mënyrë perfekte me të gjitha perimet e tjera.

Mund të përgatisni një sallatë të shijshme dhe ta shijoni sipas dëshirës. Përveç kësaj, janë një shtesë perfekte për smoothie-t e shëndetshëm dhe duke qenë se kanë shije të ëmbël, kombinohen mirë edhe me frutat.

Reklama

Nëse ju pëlqen salca pesto, e cila është e domosdoshme për makarona të shumta dhe një pjatë e shkëlqyer anësore me pulë, zëvendësoni gjysmën e gjetheve të borzilokut me gjethe panxhari. Gjethet e ziera mund t’i servirni si pjatë anësore me mish dhe mund t’i vendosni edhe në ndonjë supë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë duhet të bëni kur ndieni kruajtje pasi të keni bërë dush: Tri arsye përse shfaqet ndjeshmëria e lëkurës

Pavarësisht që ju shijojnë banjat e gjata apo larja e shpejtë, dushi do të...

Mjekët paralajmërojnë: Ky grup njerëzish nuk bën të hajë banane, aq më parë jo kur kanë barkun të zbrazët

Bananet njihen si një frutë që na jep energji, ndaj janë një zgjedhje e...

Meshkujt kur gjenden në afërsi të femrave, “hanë si kafsha“

Derisa femrat kur janë në shoqëri të meshkujve hanë “sikur ndonjë zog”, meshkujt mbase...