Gjëndra tiroide dërgon tri shenja për ndihmë: Kur duhet të shkoni te mjeku për shkak të çrregullimit hormonal

PUBLIKUAR

Gjëndra tiroide gjendet në pjesën e parë të qafës nën gurmaz dhe ka formë mburoje ose fluture me krahë të hapur

Hormonet më të rëndësishme me të cilat ajo rregullon metabolizmin janë tironina dhe tiroksina.

Tiroidja prodhon edhe hormonin kalcitonin, i cili merr pjesë në rregullimin e përqendrimit të kalciumit në organizëm.

Kjo gjëndër rregullon metabolizmin e organizmit në mënyrë që të përshpejtojë apo të ngadalësojë, prandaj thuhet që disa njerëz kanë metabolizëm “të shpejtë”, përkatësisht “të ngadalshëm”, transmeton telegrafi.

Mungesa e hormonit të gjëndrës tiroide – hipotiroidizmi – çon deri në obezitet pikërisht për shkak se ngadalëson metabolizmin. Në atë rast terapia me hormone do të ndërpresë grumbullimin e kilogramëve.

Tiroidja mund edhe të ndryshojë “termostatin” e trupit, andaj më vështirë e përballon të ftohtit, kurse temperatura e trupit bie. Kjo është një ndër shenjat të cilave zakonisht i kushtojmë vëmendje, por mund të jetë shumë e pakëndshme dhe serioze nëse nuk merren masa adekuate të kujdesit.

Njerëzit që vuajnë nga hipotiroidizmi janë në rrezik më të madh të hipotermisë – një gjendje kërcënuese për jetën në temperatura të ulëta.

Për shkak të funksionimit të dobët të gjëndrës tiroide, mund të ndodhë rënia e flokëve. Mjekët endokrinologë thonë se ky nuk është i vetmi shkak, por duhet kontrolluar nëse organizmit i mungon hekuri. Në menopauzë, “fajtori” mund të jetë edhe niveli i ulët i estrogjenit.

Në përgjithësi, mund të ketë dyshime nëse simptomat tregojnë një problem me gjëndrën tiroide apo nëse shkaku i tyre është menopauza. Ndodh që të dyja janë në mes, ndaj duhet të kontrolloni gjithmonë nivelin e hormoneve të tiroides. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...