Gjakrrjedhje zorrësh, dhimbje të tmerrshme dhe trishtim i thellë: Një sëmundje për të cilën të gjithë heshtin

PUBLIKUAR

Që kur diagnostikohen me sëmundjen Crohn-it ose kolit ulceroz, jeta e pacientëve ndryshon plotësisht

Madje 70 për qind e pacientëve besojnë se sëmundja ka një efekt të tmerrshëm në aktivitetet e tyre jashtë shtëpisë, si ato më të zakonshmet kur shkojnë në dyqan, postë, farmaci dhe se patjetër duhet të përgatiten para se të dalin nga shtëpia.

U shmangen udhëtimeve, kanë frikë nga situata të paparashikuara në të cilat mund të gjenden, hasin shpesh keqkuptime, jo vetëm nga ambienti, por edhe nga familjarët.

Edhe rrethi i tyre i miqve është zvogëluar, prandaj shumica e tyre janë të vetmuar, transmeton Telegrafi.

Një sëmundje për të cilën nuk flitet

Flitet pak për sëmundjen e Crohn-it dhe kolitin ulceroz për shkak të simptomave jashtëzakonisht të pakëndshme, si numri i madh i jashtëqitjeve gjatë ditës, ndonjëherë deri në 15, gjakrrjedhja nga zorrët, humbja e peshës, temperaturat e larta dhe dhimbjet e barkut.

Ndodh shpesh që sëmundja të mos zbulohet në kohë, ndaj diagnoza pritet për disa vite. Zakonisht zhvillohet midis moshës 20 dhe 30 vjeç dhe çon në dëmtime të përhershme të traktit tretës. Në botë rreth 10 milionë njerëz vuajnë nga sëmundjet inflamatore të zorrëve.

Pacientët me sëmundje inflamatore të zorrëve nuk përfshihen në grupin e personave me aftësi të kufizuara, sepse aftësia e kufizuar e tyre është e padukshme.

Mosnjohja e aftësisë së kufizuar ndikon në cilësinë e jetës për shumë njerëz për shkak të pamundësisë për të lëvizur. Shkuarja në punë çdo ditë ose ndonjë aktivitet i gjatë privat ose biznesi që kërkon mungesë nga shtëpia është praktikisht e pamundur për ne për shkak të udhëtimeve të shpeshta dhe urgjente në tualet.

Për shkak të kësaj mënyre jetese, pacientët shpesh janë të ndjeshëm ndaj depresionit dhe çrregullimeve të ankthit të shpeshta, kështu që pothuajse gjysma ndiejnë vetminë dhe keqkuptimin nga të tjerët për shkak të sëmundjeve të shkaktuara nga sëmundja, madje një e katërta ndihet e refuzuar në baza ditore.

Edhe fëmijët sëmuren

Situata është e ngjashme kur bëhet fjalë për fëmijët me sëmundjen e Crohn dhe kolit ulceroz. Sëmundja më së shpeshti shfaqet mes moshës 15 dhe 25 vjeç dhe sipas vlerësimeve, çdo i katërti pacient është fëmijë.

Problemet e fëmijëve të sëmurë i hasim çdo ditë. Bëhet fjalë për fëmijë të moshës shkollore që ndjekin mësimin dhe në të njëjtën kohë kanë ankesa të caktuara si dhimbje barku, nevojë e shpeshtë për të shkuar në tualet. Këta fëmijë hasin në keqkuptim para së gjithash nga bashkëmoshatarët, gjë që i bën të ndihen ndryshe, shmangin udhëtimet, shëtitë në natyrë, aktivitetin fizik, kanë edhe një problem me mësuesit që nuk i lënë të shkojnë në tualet nga ora e mësimit, ndonëse kanë nevojë të shkojnë, madje disa herë.

Reklama

Nganjëherë për shkak të vetë sëmundjes, ndonjëherë edhe për shkak të terapisë që marrin, fëmijët kanë një ndryshim, disi janë më të shkurtër ose të kequshqyer, dhe nëse janë në terapi me kortikosteroide, atëherë mund të jenë obezë, të kenë puçrra. Për shkak të gjithë kësaj ndjehen ndryshe dhe ja ku vijmë në izolim social.

Do të ishte mirë nëse shoqëria e gjerë e kuptoi rëndësinë e kësaj sëmundjeje, sa e shpeshtë është, por edhe se këta pacientë në shikim të parë ata me të vërtetë mund të duken plotësisht të shëndetshëm, edhe pse luftojnë me probleme dhe sëmundje të mëdha çdo ditë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...