Gaza po shkon drejt një ndërprerjeje totale të internetit

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Grabitje e armatosur në Llugaxhi

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se deri sa ishte...

Lëndohet një burrë në Lipjan, u godit me plumb të pushkës ajrore

Një burrë në Lipjan ka pësuar lëndime trupore, pasi i njëjti është goditur nga...

Gaza po i afrohet një ndërprerjeje pothuajse totale të internetit pasi rajoni pësoi humbjen më të madhe në komunikim sot që nga fillimi i luftimeve më 7 tetor.

Operatori i fundit i madh i internetit në rajon, Paltel, pësoi dëmtime në rrugët e tij ndërkombëtare, sipas NetBlocks, një firmë monitoruese e ndërprerjeve të internetit me qendër në Londër, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Si pasojë, shumë palestinezë po përjetojnë një humbje totale të qasjes në internet dhe aftësisë për të komunikuar në mënyrë elektronike, sipas të dhënave, ndërsa disa mund të kenë shumë pak lidhje.

Ndërsa Jawwal, një tjetër kompani palestineze e telekomit që ofron shërbime celulare për Rripin e Gazës, gjithashtu lëshoi një deklaratë të premten, duke thënë se “bombardimi intensiv në orën e kaluar ka rezultuar në shkatërrimin e të gjitha rrugëve ndërkombëtare të mbetura që lidhin Gazën me botën e jashtme” duke çuar në një “ndërprerje të plotë të shërbimeve të telekomunikacionit”.

Lidhjet me internetin ka të ngjarë të përkeqësohen pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit njoftuan “për operacionet e tyre tokësore në zgjerim”.

Ndërkohë bëhet e ditur se ata me karta SIM izraelite ose ndërkombëtare po raportojnë se disa kanë qasje në internet.

Një gjë e tillë mund të konfirmohet edhe nga deklaratat e disa agjencive të Kombeve të Bashkuara që raportojnë se kanë humbur kontaktet me stafin e tyre lokal në Gaza, pasi shumica e aftësive të komunikimit duket se janë ndërprerë.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha në X se organizata ka humbur kontaktet me stafin e saj, si dhe me “objektet e saj shëndetësore, punonjësit shëndetësorë dhe pjesën tjetër të partnerëve tanë humanitar në terren”.

E Lynn Hastings, rezidente e Kombeve të Bashkuara dhe koordinatore humanitare në Palestinë, gjithashtu tha në X se “Gaza ka humbur kontaktet me botën e jashtme mes raporteve për bombardime të intensifikuara”. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Zbulohet se sa do të jetë “kostoja ditore” nga shembja e urës në Baltimore

Shembja e urës Francis Scott Key në Baltimore pasi u godit nga një anije...

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...