Foxconn po “rrëshqet” drejt prodhimit të makinave elektrike – tani ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë

PUBLIKUAR

Prodhuesi i iPhone, iPad dhe Amazon Kindle ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë elektrikë në fabrikën e saj të sapo blerë në Lordstown, Ohio.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Hon Hai Technology Group, i njohur më mirë si Foxconn, njoftoi se do të ofrojë shërbime montimi për DBA Monarch Tractor.

Kompania e pajisjeve bujqësore do të ketë traktorët e saj të gjeneratës së ardhshme dhe paketat e baterive të ndërtuara nga gjiganti industrial ndërkombëtar.

Kështu, prodhimi në shkallë të plotë i Serisë Mk-V të Monarch Tractor do të fillojë në tremujorin e parë të vitit 2023, thonë kompanitë.

Ndërkohë, traktori i Monarch’s Founder Series do të prodhohet në objektin e tij në Livermore, Kaliforni, duke filluar nga tremujori i katërt i këtij viti.

Monarch Tractor e quan veten prodhuesi i parë elektrik, inteligjent i traktorëve në botë dhe ka mbledhur 81 milionë dollarë fonde, raporton Automotive News.

Foxconn do të ndihmojë kompaninë me prodhimin në objektin e saj prej 6.2 milionë metrash katrorë në Ohajo, të cilin e bleu nga Lordstown Motors në maj për 230 milionë dollarë.

Ky është hapi i fundit në misionin e kompanisë për të ndërtuar Makina Elektrike.

Kompania gjithashtu do të prodhojë Fisker Pear në fabrikën e saj në Ohio dhe mund të jetë duke punuar për të bërë një marrëveshje me Apple.

Apple ka rekrutuar talente nga e gjithë industria e automobilave dhe ka paraqitur patenta për teknologjinë e automobilave. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Aehra zbulon detaje për SUV-in me dyer fluture

Aehra është një prodhues i ri i automjeteve elektrike me seli në Milano, Itali...

Lamborghini Huracan Sterrato “i kapur” nga kamerat me një kamuflazh lara-lara rreth trupit të tij

Lamborghini është duke punuar në të paktën një version të fundit përfundimtar të Huracan...

Debuton Renault Trafic i ri tërësisht elektrik me rreze të vozitjes deri 240 km

Renault prezantoi shtesën më të fundit elektrike në flotën e saj tregtare në Ekspozitën...