Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

PUBLIKUAR

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik civilët e pafajshëm duke u pozicionuar në ndërtesa banimi, shkolla dhe spitale.

Sipas shefes së kësaj organizate, trupa vendase gjatë luftimeve përballë rusëve po shkelin e ligjet e luftës kur ata po veprojnë në zona të banuara.

Kjo deklaratë e AI zemëroi autoritetet ukrainase, të cilat përmes ministrit Kuleba reaguan duke thënë se grupi për të drejtat e njeriut kishte vendosur një barazpeshë të rreme midis veprimeve të forcave pushtuese ruse dhe ukrainasve që po mbrojnë shtetin e tyre.

“Kjo sjellje e Amnesty International nuk është për gjetje dhe raportimin e të vërtetës në botë, por është për krijimin e ekuivalencës së rreme, midis shkelësit dhe viktimës, midis një shteti që po shkatërron qindra-mijëra civilë, qytete dhe territore me një shteti që po mbron veten”, tha Kuleba.

Amnesty International tha se ka gjetur dëshmi se forcat ukrainase kanë kryer sulme nga zona të banuara dhe ushtria është vendosur në ndërtesa civile në 19 qytete dhe fshatra në tri rajone ukrainase.

Në raport po ashtu thuhet se Rusia po arsyeton sulmet e saj ndaj zonave civile, pasi ushtarët ukrainas janë dislokuar pikërisht aty./A2/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Zhvillimet në Rusi, reagon Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se asnjë gënjeshtër nuk mund të fshehë kaosin...

Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit. Deri tani...

Zelensky pretendon se Ukraina është në rrugën e anëtarësimit në NATO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se ende e sheh vendin e tij...