Fluturat dhe kuriozitetet rreth tyre

PUBLIKUAR

f_5950

Të quajtura ndryshe si lulet që fluturojnë, fluturat kanë jetuar që 40-50 milion vjet përpara. Ato kanë krahë të mëdha me shumë ngjyra që me të cilat fluturojnë në distance të mëdha.

Si ndër krijesat më të bukura të botës ato gjenden në çdo cep të saj përveç Antarktidës.

Si insekte që janë ato kanë 2 antena, 6 këmbë, kraharor dhe në fund të trupit kanë bishtin. Ato kalojnë në 4 stade jetësore dhe janë në botë rreth 28000 specie.

Fluturat janë gjak-ftohta, kanë nevojë për ngrohjen e diellit pasi nuk prodhojnë nxehtësi trupore si njerëzit.

Ato shijojnë ushqimin e me këmbët e tyre pasi sensorët e shijes i kanë të lokalizuara aty. Vetëm duke prekur me këmbë një lule ose gjethe ato vendosin të ulen ose jo mbi të.

Niveli mesatar i jetës së tyre është nga 20-40 ditë por ka disa lloje që jetojnë deri në 10 muaj.

Fluturat nuk kanë kocka, por në trupin e tyre të vogël kanë 1000 muskuj.

Fluturat nuk dëgjojnë por ato ndjejnë vibrimet.

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

LipjaniNews – ofertë Marketingu për 12 Muaj

Portali LipjaniNews në kuadër të bashkëpunimit me bizneset, ka krijuar hapësirën e nevojshme për...

24h në shërbimin tuaj, Radio Taxi Arioza Lipjan

Radio Taxi Arioza 24 orë tani e tutje në sherbimin e qytetarëve ku do...

Hello Mgid