Finlanda, porosi Putinit: Fajëso veten për zgjerimin e NATO-s

PUBLIKUAR

Finlanda thotë se aplikimi për t’u bashkuar me NATO-n ka të bëjë tërësisht me mbrojtjen. Por Vladimir Putin nuk e sheh kështu. Ai e ka parë gjithmonë zgjerimin lindor të NATO-s si një kërcënim. Finlanda ndan një kufi prej 1,300 km me Rusinë, duke e sjellë fuqinë ushtarake të aleancës shumë më afër Moskës.

Anëtarësimi i Finlandës apo i Suedisë do ta bëjë NATO-n gjithashtu më të fortë, duke rritur krahun e saj lindor dhe praninë në Detin Baltik dhe Kremlini ka kërcënuar me hakmarrje. Disa druhen se Putini mund të pozicionojë armë bërthamore.

Por diplomatët finlandezë, raporton BBC, besojnë se Rusia i ka plot duart ushtarakisht në Ukrainë dhe se në vend të kësaj do të fokusohet në fushatat kibernetike dhe dezinformuese.

Ata thonë se presidenti Putin duhet të fajësojë veten që NATO po zgjerohet. Përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, shumica e finlandezëve dhe suedezëve preferonin të punonin së bashku, por jo brenda NATO-s. Agresioni rus, zelli i tij ekspansionist, e ndryshoi gjithçka. /abcnews.al/

LAJME TË TJERA

Dafina “mendon shumë”

Këngëtarja Dafina Zeqiri është shfaqur sonte në  Instagram me disa fotografi, por ajo që...

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

SHIKO MË SHUMË

Scholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës në BE do të ishte i padrejtë për Ballkanin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin...

Inteligjenca britanike: Moska po përdor mijëra çeçenë për të kompensuar humbjet ruse

Ushtria ruse po përdor gjithnjë e më shumë milicët çeçenë në Ukrainë. Inteligjenca ushtarake britanike...

Media gjermane: Pas krizës në Ukrainë, Ballkani tërhiqet nga Putini

Serbia dhe Bullgaria janë tradicionalisht të afërt me Rusinë, megjithatë kjo po ndryshon pas...