FIAT 500 i ri fitoi çmimin si vetura me dizajnin më të mirë

 FIAT 500 i ri fitoi çmimin si vetura me dizajnin më të mirë

Modeli i ri elektrik i FCA ka fituar çmimin “Red Dot 2020”, një nga çmimet më të dëshirueshme në botën e dizajnit industrial, në kategorinë “Design Concept”.

Njohja u dha nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga 21 ekspertë të lartë botërorë të dizajnit, transmeton Telegrafi.

Shpjegimi i çmimit thotë se ai u dha për “dizajn të jashtëzakonshëm, unik dhe tiparin që duhet të dallohet në lidhje me konkurrentët”.

Në vitin 2019, i njëjti çmim shkoi për konceptin elektrik FIAT Centoventi.

FIAT 500 debutoi në makinat elektrike në mars të vitit 2020.

Makina ruan energjinë elektrike në një bateri litium-jon me një kapacitet prej 42 kWh, dhe mundësohet nga një motor elektrik prej 120 kuaj fuqi (88 kW), i cili lejon përshpejtimin nga 0 në 100 km / orë në 9 sekonda, ndërsa 0-50 km / h arrin vetëm 3,1 sekonda.

Shpejtësia maksimale është 150 km / orë.

FIAT shprehet se një makinë me një bateri të plotë mund të përshkojë deri në 320 km, me një mbushje të vetme të baterisë.

LipjaniNews.com