Estonia bëhet vendi i parë që njeh zyrtarisht si gjenocid agresionin e Rusisë në Ukrainë

PUBLIKUAR

Estonia është bërë vendi i parë që ka njohur zyrtarisht si gjenocid veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Parlamenti i Estonisë miratoi ditën e sotme një rezolutë që e quan agresionin e Rusisë dhe krimet pasuese të luftës kundër Ukrainës një akt gjenocidi dhe u bëri thirrje vendeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Estonia i ka bërë thirrje vendeve të tjera që të bëjnë të njëjtën gjë në mbështetje të Ukrainës.

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...