Është e rrezikshme kur kombinohen diagnozat kronike dhe vapa

PUBLIKUAR

Personat me zemër dhe veshka të sëmura kanë mundësi të shmangin përkeqësimin e shëndetit

Nëse temperatura e trupit është e ngjashme me temperaturën e ajrit, ajo ftohet nga avullimi, gjë që mund të ndryshojë ritmin e zemrës dhe të shkaktojë dehidratim dhe ngërçe.

Ja çfarë duhet të bëni…

Kur dielli përcëllon, trupi fillon të sillet ndryshe. Zemra duhet të punojë më shumë dhe të pompojë gjakun më shpejt në pjesë të tjera të trupit, në mënyrë që temperatura e trupit të mbetet optimale dhe nëse nuk ftohet siç duhet, mund të ndodhë lehtësisht goditje nga nxehtësia.

Personat që vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe zemrës janë në rrezik të shtuar! Kjo është vetëm një nga arsyet pse këta pacientë duhet të kujdesen më shumë për veten gjatë verës, transmeton Telegrafi.

Kështu mbrohet zemra

Nëse temperatura e trupit është e ngjashme me temperaturën e ajrit, ajo ftohet nga avullimi, gjë që mund të ndryshojë ritmin e zemrës dhe të shkaktojë dehidratim dhe ngërçe.

Ndryshon edhe mpiksja e gjakut, kështu që dehidratimi i shpeshtë çon në trombozë lokale, dhe këmbët enjtën sepse lëngjet mbeten në pjesët e poshtme të trupit.

Ndryshimet e papritura të temperaturës mund të çojnë në një atak në zemër, sepse enët e gjakut zgjerohen nga nxehtësia, duke ulur presionin e gjakut dhe duke përshpejtuar rrahjet e zemrës, dhe ndryshimet në presion dhe puls mund të çojnë në dobësi dhe humbje të vetëdijes.

Kjo është arsyeja pse pacientët e zemrës këshillohen të dalin jashtë vetëm në mëngjes dhe në mbrëmje gjatë motit të nxehtë dhe të qëndrojnë në dhoma me ajër të kondicionuar në temperatura ndërmjet 23 dhe 26 gradë gjatë ditës.

Diferenca midis temperaturës në shtëpi dhe jashtë nuk duhet të jetë më shumë se shtatë gradë.

 

 

Ju gjithashtu duhet të pini lëngje të mjaftueshme, të hani me moderim dhe të rrisni marrjen e frutave dhe perimeve të stinës.

Terapia e përshkruar duhet të merret rregullisht dhe rekomandohet që të paktën një herë në verë të vizitohet kardiologu për të ndërruar terapinë nëse është e nevojshme.

Njerëzit me presion të ulët të gjakut dhe hipertension duhet të matin më shpesh presionin e gjakut gjatë motit të nxehtë. Nëse vlerat janë ulur (nën 100/60 mm/Hg), konsultohuni me një mjek. Sigurohuni që të shkruani vlerat.

Që veshkat të punojnë siç duhet

Edhe ata që kanë probleme me veshkat duhet të shmangin nxehtësinë, sepse temperatura e ngritur është një tendosje e madhe për veshkat. Ata që kanë një infeksion akut ose kanë kapërcyer një sëmundje akute ose operacion, gjithashtu nuk duhet të ekspozohen ndaj temperaturave të larta.

Kujdes i veçantë kërkohet kur merrni diuretikë. Këto barna, në kundërshtim me mendimin popullor, nuk e nxjerrin nga trupi ujin, por kripën (NaCl), dhe duke qenë se nevoja për diuretikë zakonisht zvogëlohet në verë, nevoja më e madhe për to mund të tregojë se sëmundja është përkeqësuar. Kjo është arsyeja pse ata duhet të pinë lëngje shtesë dhe të zëvendësojnë elektrolitet, veçanërisht kur djersiten shumë.

Kushtojini vëmendje ngjyrës së urinës – duhet të jetë e lehtë, nëse është e errët do të thotë se është më e koncentruar sepse trupi është i dehidratuar.

Raportoni çdo ndryshim tek mjeku, ai do të dijë më së miri se si të ndryshojë ose rregullojë terapinë tuaj, nëse është e nevojshme! /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...