“Erë terrorizmi”, Erdogan për shpërthimin në Stamboll: Një grua ka pasur rol

PUBLIKUAR

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka aluduar në sulm terrorist, derisa ka folur në një konferencë për media pas shpërthimit tragjik në qendër të Stambollit.

“Përpjekjet për ta mposhtur Turqinë dhe popullin turk përmes terrorizmit do të dështojnë sot ashtu siç dështuan dje dhe siç do të dështojnë sërish nesër”, tha Erdogan në një konferencë shtypi, raporton Reuters.

“Njerëzit tanë mund të jenë të sigurt se fajtorët pas sulmit do të ndëshkohen ashtu siç e meritojnë”, tha ai, duke shtuar se informacionet fillestare sugjeronin se “një grua luajti rol” në shpërthim, përcjell Express.

“Vëzhgimet fillestare tregojnë se një grua ka pasur rol në shpërthimin në rrugën Istiklal të Stambollit”, ka deklaruar presidenti turk.

“Do të ishte gabim të thuash se ky është padyshim një sulm terrorist, por zhvillimet fillestare dhe inteligjenca fillestare nga guvernatori im është se ai mban erë terrorizmi”, tha Erdogan.

 

 

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...