Engel nga Presheva: Kundërshtoj idenë për shkëmbim të territoreve

PUBLIKUAR

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel, ka qëndruar sot për një vizitë në Preshevë, prej ku ka përsëritur qëndrimin e tij të prerë kundër idesë për shkëmbim të territoreve. Ai ka thënë se të dy vendet duhet të bëjnë përpjekje për të arritur një paqe afatgjate.

Engel ka thënë se një ide e tillë është shqetësuese për të, pasi që nuk i dihet se ku mund të përfundojë pazari me kufijtë, nëse nis mes Kosovës dhe Serbisë.

“Nuk mendoj fare që është drejtim i duhur shkëmbimi i territoreve. Jam i shqetësuar për këtë sepse, nëse filloni të ndryshoni kufijtë në Ballkan, ku përfundon kjo? Ka shumë vende tjera që duan të ndryshojnë kufijtë dhe për këtë arsye Ballkani u fut në telashe në fillim” ka thënë ai.

Gjatë kësaj vizite në Preshevë ka takuar kryetarin e Komunës, Shqiprim Arifin, ai foli për zhvillimet në Ballkan dhe posaçërisht për pavarësinë e Kosovës, ndërsa vuri theksin tek nevoja për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Engel ka thënë  se përpjekjet duhet të përqendrohen në arritjen e një paqeje afatgjate dhe marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe për të arritur këtë, palët duhet të bisedojnë më njëra-tjetrën.

“Shpresoj që kjo do të ndodhë dhe shpresoj që Shtetet e Bashkuara mund të luajnë po ashtu një rol pozitiv në këtë drejtim”, ka shtuar kongresmeni amerikan.

Engel në Preshevë ka qëndruar pasi ka zhvilluar një takim në Beograd me kreun e shtetit serb, Aleksander Vuçiqin, me të cilin ka diskutuar për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi./GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...