Ëndrra po bëhet realitet: Së shpejti, makinat fluturuese për të gjithë! (Video)

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

FAA (Autoriteti Federal i Aviacionit) i SHBA-ve ka dhënë pëlqimin për “vozitjet” (fluturimet) testuese të këtij automobili fluturues.

TF-X është realizimi praktik i ëndrrës së vizioneve të panumërta të së ardhmes. Makina fluturuese është projektuar të jetë në dispozicion të të gjithëve, transmeton Telegrafi.

Për të arritur këtë vizion të gjatë kërkuar, Terrafugia do të fokusohet programin TF-X me qëllime të qarta për të rritur sigurinë, thjeshtësinë dhe komoditetin e transportit personal.

Terrafugia beson se këto objektiva janë të arritshme sot.

TF-X do të jetë më i sigurt se makinat e sotme dhe do të jetë në gjendje që në mënyrë automatike të shmang trafikun ajror, motin e keq dhe hapësirën e kufizuar.

Në raste emergjente, makina ka parashutë që mundëson zbritjen.

TF-X do të bart katër persona ndërsa lëviz në diametër prej 500 miljeve. Madhësia është e një veture të rëndomtë që mund të parkohet në garazh. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...