Ekskluzive: Anulohet testi kombëtar në Lipjan, qendrat nr.13 dhe 15

PUBLIKUAR

z_2430Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQShM), ka marrë vendim për anulimin e rezultatit të Testit të Maturës të datës 14 qershor 2014 në këto Qendra të Testimit: Gjilan – qendrat nr. 8, 13 22 dhe 24; Skenderaj – qendra nr. 2 dheLipjan – qendrat nr.13 dhe 15.

KQShM ka bërë të ditur se Testi për maturantët e këtyre Qendrave të Testimit përsëritet më datën 05.07.2014

Komisioni, po ashtu, ka marrë vendim që të anulohen rezultatet e testit (dita e parë), pa të drejtë përsëritje për të gjithë maturantët, për të cilët komisionet e Qendrave të Testimit dhe Divizioni për Vlerësim, Standarde dhe Monitorim(DVSM), kanë konstatuar se maturantët në fjalë kanë shkelur rregullat e administrimit: kopjim, përdorim të telefonit, komunikim në rrjetet sociale, etj.

“Këta maturantë nuk kanë të drejtë t’i nënshtrohen testit edhe nëse ndonjëri prej tyre mund t’i takojë Qendrave të Testimit, në të cilat do të përsëritet testi”, është theksuar në vendim, ku po ashtu bëhet e ditur se KQShM autorizon DVSM-në që të ngre kallëzim penal për të gjithë atapersona, për të cilët ka fakte se në çfarëdo forme kanë ndërhyrë në proces, duke komunikuar në rrjete sociale, me sms, viber, etj., si dhe ndaj personave përgjegjës të angazhuar në Qendra të Testimit në cilësinë e administruesit, kryetarëve e anëtarëve të komisioneve, etj.

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Konfiskohet një armë zjarri në Gadime

Policia Kosovës ka njoftuar se nga i dyshuari mashkull kosovar është konfiskuar një armë...

Vidhet një veturë në Lipjan

Sipas raportit nga Policia Kosovës është bërë e ditur se viktima mashkull kosovar ka...

Arrestohet një person në Magure

Nga raporti 24 orësh Policia Kosovës ka bërë të ditur se në bazë të...