E pabesueshme me çka kanë mbijetuar pengjet e piratëve somalezë (Foto)

PUBLIKUAR

Një grup lundruesish, të cilët ishin mbajtur peng nga piratët somalezë për gati pesë vite, mbijetuan pjesërisht duke ngrënë minj, një i mbijetuar ka thënë për BBC.

 

Lundruesi filipinas Arnel Balbero ka thënë se piratët u kishin dhënë atyre vetëm sasi të vogla të ujit, transmeton Express.

Njëzet e gjashtë lundrues ishin kapur në vitin 2012, dhe më pas ishin dërguar në Somali nga piratët.

Ata u liruan këtë të shtune, pas, siç raportohet, pagimit të një haraçi.

Lundruesit ishin nga Kina, Filipinet, Kamboxhia, Indonezia, Vietnami dhe Tajvani.

I pyetur se si ishin trajtuar nga piratët, ai ka thënë: “Na jepnin vetëm sasi të vogla të ujit…hanim minj. Po, i gatuanim në pyll.”

“Hanim gjithçka, gjithçka. Kur ndjehesh i uritur, han gjithçka,” ka thënë ai./Express/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...