Dyzet vjet ka lyer fytyrën me krem për rrezitje, por jo edhe qafën: Shikoni ndikimin e diellit prej më shumë se dy deceniesh

PUBLIKUAR

Dëmtimi nga dielli mund të shihet në një fotografi mbresëlënës

Më shumë se 29 vjet kjo grua ka përdorur krem për rrezitje, por vetëm në fytyrë, jo në qafën e saj.

Dermatologu i cili e ka publikuar këtë fotografi në Twiter, në të cilën shihet qartë fytyra e një plake dhe si duket lëkura në vendet ku ka përdorur produktin për rrezitje.

Shihet qartë që lëkura e rrudhur në fytyrë është më pak e dëmtuar dhe e zhubravitur se në qafë, transmeton Telegrafi.

Ju mund të shihni qartë lëkurën më pak të rrudhur në fytyrë sesa një qafë, e cila është e të dëmtuar dhe e rrudhur.

Drita ultraviolete, formë e padukshme e rrezatimit të diellit apo burimet artificiale siç është solariumi, mund të dëmtojnë qelizat e lëkurës dhe të shkaktojnë ndryshim të pariparueshëm të ngjyrës së lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave.

Ekspozimi UV është gjithashtu shkaku më i zakonshëm i kancerit të lëkurës dhe çdokush mund ta fitojë atë.

 

Për të shmangur dëmtimin e diellit, të gjithë – përveç foshnjave nën gjashtë muajsh – duhet të aplikojnë krem kundër diellit me SPF 15 ose më të lartë në të gjitha pjesët e ekspozuara të trupit përpara se të dalin jashtë nëse indeksi UV është tre ose më i lartë tre. Sa më i lartë të jetë faktori i kremit që aplikohet, aq më e mirë është mbrojtja nga rrezet UV.

Rrezatimi UV është i pranishëm edhe gjatë dimrit dhe kur është me re, vetëm në sasi më të vogla, kështu që njerëzit duhet të mbajnë mbrojtje gjatë gjithë vitit, edhe kur është me re.

Kalimi i kohës nën hije, mbajtja e syzeve të diellit, kapela dhe zgjedhja e veshjeve që mbulojnë lëkurën, gjithashtu ndihmojnë në mbrojtjen nga rrezet UV. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...