Duke masazhuar pika të caktuara në trup, mund të humbni peshën e tepërt

PUBLIKUAR

Logjika është se çdo organ i trupit tonë, nëpërmjet kanaleve të energjisë, është drejtpërdrejt i lidhur me pika të caktuara të trupit

Prandaj, nëse doni të përmirësoni punën e disa organeve të brendshme, duhet vetëm të gjeni pikën e tyre specifike dhe ta masazhoni rregullisht.

Në këtë artikull do të flasim për pikat, stimulimi i të cilave do t’ju ndihmojë të humbni peshë. Një praktikë e provuar mijëravjeçare, transmeton Telegrafi.

Pikat në trup që do të heqin kilogramët e tepërt:

Pika në llapën e veshit

Masazhimi i kësaj pike siguron përshpejtimin e metabolizmit, i cili kontribuon në humbjen e peshës në të gjitha pjesët e trupit.

Duhet të masazhohet me gishtin e madh për tre minuta tri herë në ditë, me të njëjtin presion në vesh.

Pas masazhit, do të vini re se ka më shumë energji në trupin tuaj. Gjithashtu eliminon simptomat e pakëndshme si lodhja e krahëve, këmbëve, shpatullave dhe këmbëve.

Pika në fytyrë – sipër gojës nën hundë

Kjo pikë ndodhet pikërisht midis hundës dhe buzës së sipërme.

Duhet të stimulohet dy herë në ditë, për pesë minuta.

Një masazh i tillë ndihmon në kontrollimin e ndjenjës së urisë dhe të nervozizmit.

Nëse hani tepër gjatë stresit, ky ushtrim është veçanërisht i mirë për ju.

Pika në dorë

Ulini duart poshtë dhe mbajini të shtrira. Kapuni për kthesën e nënkrahut dhe mbikrahut dhe vendosni dy gishta në pjesën e dorës që ‘duket përpara jush’.

Pika që duhet të masazhoni është midis kthesës dhe dy gishtave.

Kjo është pika kyçe në trup, përmes së cilës kalojnë të gjithë meridianët e energjisë tuaj të brendshme.

Duke e masazhuar, ju çlironi trupin nga nxehtësia e tepërt e trupit dhe kontribuoni në përmirësimin e punës së zorrëve.

Masazhojeni këtë pikë për një minutë dy deri në tre herë në ditë.

Pika në këmbë

Kjo pikë përdoret më së shumti në akupunkturë (Zu San Li). Ajo jo vetëm që përmirëson tretjen, por gjithashtu ndihmon në shtypjen e proceseve inflamatore në të gjithë trupin. E quajnë pikë e jetëgjatësisë ose pikë kundër njëqind sëmundjeve. Ndodhet poshtë kupës së gjurit.

Për ta gjetur, mbuloni gjurin me pëllëmbën e së njëjtës dorë. Pika ndodhet midis skajeve të gishtit të vogël dhe të unazës, në formën e një dhëmbëzimi më të vogël midis kockave. Masazhi ditor i pikës Zu San Li në mbrëmje është i përshtatshëm për humbje peshe – thonë deri në 400-500 gram në javë.

Masazhojeni atë 9 herë në një lëvizje rrethore në drejtim të akrepave të orës në secilën këmbë, në mënyrë alternative (9 herë në njërën, pastaj 9 herë në tjetrën). Dhe kështu 10 minuta, gjithsej (5 minuta në secilën këmbë). Por mos bëni masazh direkt para gjumit, në mënyrë që të mos shkaktoni pagjumësi.

Kur shtypni këtë pikë, duhet të ndjeni një shqetësim të lehtë, qoftë edhe një dhimbje të lehtë, përndryshe nuk do të arrini efektin e dëshiruar. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

A e dini kur është koha ideale për ushqimin pikant? Vetëm atëherë nuk shkakton probleme në stomak, por i bën mrekulli organizmit!

Popujt e Lindjes, turqit, indianët apo kinezët, nuk janë aspak naivë kur çdo ditë...

Depay arrin marrëveshje me Juventusin, zbulohen detajet nga kontrata që klubi ia ka ofruar holandezit

Memphis Depay është afër transferimit te Juventusi. “Tuttosport” ka raportuar këtë të martë se sulmuesi...

Shtypni këtë pikë në dorë dhe do të flini për dy minuta

Një aktivist i TikTok-ut thotë se ndikon, ja se çfarë thotë shkenca Shkenca gjithashtu ka...