Dokufest sjell filmat e Akademisë së Filmit Evropian

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Viktima e aksidentit në Lipjan është një 71-vjeçar

Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur...

Po bënin gara në rrugën Lipjan-Veternik, gjobiten shoferët

Njësia për Kontroll të Autostradave në kuadër të planit “Parandalimi i garave ilegale të...

european-film-academy-exp

Short Matters 2014 përfshin dokumentarë, fiksion, filma eksperimental dhe të animuar në një panoramë të filmëbërësve evropianë bashkëkohorë. Shumë prej këtyre filmave nisen nga situata të vështira dhe ndonjëherë shumë intime

Festivali i filmit dhe dokumentarit DOKUFEST ka shpallur sot programin special SHORT MATTERS! – turneu i Akademisë së Filmit Evropian i cili sjell filmat e shkurtër të nominuar për Çmimin Evropian të Filmit në një numër të festivaleve të filmit.

Short Matters 2014 përfshin dokumentarë, fiksion, filma eksperimental dhe të animuar në një panoramë të filmëbërësve evropianë bashkëkohorë. Shumë prej këtyre filmave nisen nga situata të vështira dhe ndonjëherë shumë intime.

Nga errësira e një apartamenti të mbyllur, filmat na çojnë përmes Evropës në juglindje të Turqisë dhe pastaj në një fshat të largët rus dhe më pas në Palestinë dhe Kinë dhe në hapësirë kozmike. Secili prej tyre hap një dritare në një botë ndryshe por prapë së bashku filmat ofrojnë një shiqim në galaksinë e eksperiencës njerëzore, perceptimit dhe emocionit – dhe të diversitetit të mrekullueshëm të kinemasë evropiane.

Programi SHORT MATTERS! përfshin filmat Mystery nga Chema García Ibarra (Spanjë), Though I Know the River is Dry nga Omar Robert Hamilton (Egjipt/ Palestinë/ Britani e Madhe/ Qatar) , Jump nga Petar Valchanov & Kristina Grozeva (Bullgari), Zima nga Cristina Picchi (Rusi), Nuclear Waste nga Myroslav Slaboshpytskiy (Ukrainë) , Orbit Ever After nga Jamie Stone (Britani e Madhe), Cut nga Christoph Girardet & Matthias Müller (Germany), Houses with small windows nga Bülent Öztürk (Belgjikë), Butter lamp nga Hu Wei (Francë/Kinë), Letter nga Sergei Loznitsa (Rusi/Holandë), Death of A Shadow nga Tom Van Avermaet (Belgjikë/Francë) , Sunday 3 nga Jochen Kuhn (Gjermani) , Morning nga Cathy Brady (Irelandë/Britani e Madhe) , A story for the Modlins nga Sergio Oksman (Spanjë) dhe The Waves nga Miguel Fonseca (Portugali).

Kjo është hera e dytë që programi SHOR MATTERS! prezantohet në DokuFest. /KultPlus.com

SHIKO MË SHUMË

ORENDI hap konkurs pune

A je marakli dhe të pelqen të punoni me dru? Fabrika Orendi , është vendi...

Nesër nga ora 13:00 do të bëhet varrimi i të riut Gëzim Rizani

Këshilli i Bashkësisë Islame në Lipjan ka njoftuar se varrimi i të riut Gëzim...

Shtatë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit në Kosovë

Shtatë rastë të dhunës në familje kanë ndodhur në 24 orët e fundit në...