“Doku Fest” i sjell miliona Prizrenit

PUBLIKUAR

timthumb

Festivali “Doku Fest” përveç ndikimit në jetën kulturore, ai ka edhe një ndikim të madh në ekonominë e vendit e sidomos për qytetarët e Prizrenit, pasi që tradicionalisht mbahet në qytetin e Prizrenit. Përfitues të drejtpërdrejtë nga festivali i “Doku Fest”-it janë bizneset lokale në qytetin e Prizrenit, si: kafe-baret, restorantet, shitësit ambulantë, hotelet, qiradhënësit, etj.

Veton Nurkullari, drejtor artistik i “Doku Fest”-it, thotë se përveç ndikimit të madh që ka ai në jetën kulturore, një ndikim të madh ka edhe në aspektin ekonomik, realisht janë duke u rritur çdo vit të ardhurat ekonomike nga festivali.

Sipas tij, këtë vit ka më shumë turistë në krahasim me vitet e kaluara, ku këtë vit festivali ka arritur të këtë një ndikim rreth 20 deri në 30 për qind.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

7 Vëllezërit Center paisen me çertifikatë:*ISO 22000, garantuese e kualitetit dhe cilësisë së ushqimit

7 Vëllezërit Center me pronar Fadil Sopa janë paisur me çertifikatë:*ISO 22000 : 2018*...

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...