Detyrat e shtëpisë ndikojnë në dobësimin e shikimit tek fëmijët

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...
tudimi i bërë nga Universiteti i Londrës me 660 fëmijë, tregon se detyrat e shtëpisë, janë një tregues që atyre t’ju dobësohet shikimi.

Hulumtuesit kanë ngritur alarmin, se është një lidhje e madhe mes kryerjes së detyrave dhe shkurtpamësisë tek fëmijët, e njohur si miopi, transmeton Telegrafi.

Miopia bën që objektet që janë larg, të duken turbullt, kurse ato që janë afër, të shihen qartë.

Kjo sëmundje që zakonisht shkaktohet gjatë fëmijërisë, i bën sytë të zgjaten dhe të marrin formë ekliptike.

Në hulumtimin e titulluar “Oftamologjia dhe Shkenca e të Parit” të bërë me fëmijë prej 12-15 vjeç, tregon se shumica e tyre, shkurtpamësinë e kanë shkaku i detyrave të shtëpisë.

Koha e gjatë dhe mënyra e papërshtatshme e qëndrimit, gjatë realizimit të detyrave të shtëpisë, besohet se janë ndikuesit kryesor, që po krijohen problemet në shikim të fëmijëve.

Drita jo e mirë në shtëpi, gjatë kësaj kohe, është një tjetër indikator për miopi tek fëmijët. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...