Dalin pamjet e testimit të Kia EV9 SUV

PUBLIKUAR

Kia për Car and Driver ka konfirmuar se EV9 do të dal në shitje në tregun e SHBA-ve në gjysmën e dytë të vitit 2023.

Gjatë pranverës, Kia konfirmoi se koncepti i EV9 i shfaqur për herë të parë në shfaqjen e veturave në Los Angeles në nëntor të vitit 2021, do të futet në prodhim gjatë vitit 2023.

Prodhuesi korean i veturave tani ka zbuluar se “crossover-i” elektrik do të ketë debutimin e tij global në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm, transmeton Telegrafi.

Kia gjithashtu publikoi një seri fotosh të produktit EV9 gjatë fazës së testimeve.

Fotografitë e reja shfaqin EV9 duke u testuar në afër qendrës R&D në Kia në Namyang të Koresë Jugore. Kia thotë se EV9 është futur në testimin e ngjitjes në kodër me 4 rrota, pista të terreneve të vështira, testimin e vozitjes në ujë më të thellë, dhe vozitjes në kalldrëm për të vlerësuar komfortin gjatë vozitjes.

EV9 gjithashtu është testuar edhe në pistat me shpejtësi të lartë dhe në pistat të cilat testojnë manovrimin në skenarët me fërkim të ulët.

Përderisa mund të shihet pjesa e përparme e EV9, ajo pjesë duket shumë e ngjashme me konceptin, me fenerë të përparmë vertikal dhe dy pjesë me prerje horizontale. Vetë trupi është më pak i trashë se ai i konceptit, por që përdredhja e lartë në vijën e dritareve ka mbetur po e njëjta nga koncepti.

Nga Kia deklaruan se EV9 di të bëhet modeli kryesor dhe më i shitur i markës së tyre kur do të dal në shitje në vitin 2023. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Aehra zbulon detaje për SUV-in me dyer fluture

Aehra është një prodhues i ri i automjeteve elektrike me seli në Milano, Itali...

Lamborghini Huracan Sterrato “i kapur” nga kamerat me një kamuflazh lara-lara rreth trupit të tij

Lamborghini është duke punuar në të paktën një version të fundit përfundimtar të Huracan...

Debuton Renault Trafic i ri tërësisht elektrik me rreze të vozitjes deri 240 km

Renault prezantoi shtesën më të fundit elektrike në flotën e saj tregtare në Ekspozitën...