Daimler përgatit diçka të re – kamionët e rinj elektrik që me vetëm një mbushje përshkojnë 500 kilometra

PUBLIKUAR

Bashkimi Evropian po i bënë presion industrisë së kamionëve që të përmbushin qëllimet klimatike. Modelet e reja deri më 2025 në duhet të lirojnë 15 për qind më pak gazra helmuese, kurse deri më 2030 deri në 30 për qind.

Kamionët elektrikë me rreze prej 500 kilometra me vetëm një mbushje të baterisë – rrugëve të Gjermanisë kanë filluar këtë vit – por vetëm si një lloj testi, transmeton Telegrafi.

Prodhimi serik i modelit eActros LongHaul duhet të fillojë në vitin 2024, ka njoftuar Daimler Truck. Modelet e para të kamionëve eActros, kjo kompani filloi t’i prodhojë vitin e kaluar.

Fjala është për kamionët e ashtuquajtur për transport distribues që varësisht nga modeli – kanë tri apo katër pako të baterive. Ata me vetëm një mbushje të baterisë mund të përshkojnë deri në 500 kilometra.

Duke kaluar në motorët me djegie të brendshme në ata elektrik – Daimler Truck mbështetet në bateritë e fuqishme. Kjo kompani veten e përshkruan si lider botëror në prodhimin e kamionëve – autobusëve dhe mjeteve tjera komerciale motorike dhe ka mbi 100 mijë të punësuar. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...