Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

PUBLIKUAR

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës, ka pasur thashetheme në lidhje me atë se prodhuesi i veturave do ta zgjerojë emrin e saj në një nën-markë me modele të shumta.

Në fund të vitit 2019, drejtoresha ekzekutive e General Motors, Mary Barra e la të hapur mundësinë që diçka e tillë mund të ndodhë, dhe një raport i ri nga Car and Driver thotë se kjo ide ende nuk është shuar.

Raportohet se prodhuesi amerikan i veturave me bazë në Detroit, do të lansojë një nën-markë të re në vitin 2025, transmeton Telegrafi.

Sipas këtij publikimi, Chevrolet planifikon që të lansojë 2 modele të markës Corvette së bashku me një veturë elektrike të markës në fjalë. Modelet e reja do të jenë një “coupe” me 4 dyer dhe një crossover me performancës të lartë.

Motor1.com kontaktoi me Chevrolet në lidhje me raportin, por prodhuesi i automjeteve nuk do të komentonte mbi spekulimet.

Burimi i Car and Driver i tha botimit se modelet do të diferencoheshin nga EV-të e tjerë me softuer dhe harduer të nivelit të lartë, si inverterë ultra-efikas, drejtim me katër rrota, komponentë të miniaturës dhe pajisje të tjera.

Makinat do të kenë gjithashtu një sistem elektrik 800 volt me kapacitet karikimi deri në 350 kilovat, bateri me densitet të lartë, një transmetim me dy shpejtësi, frenim me tel, vektorim rrotullues dhe një sistem ftohjeje të patentuar. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Polestar 2: Një nga alternativat e Tesla-s në treg thuhet se ka filluar të bëhet edhe më tërheqës

Një nga alternativat më të mira të Tesla-s në treg thuhet se ka filluar...

Mercedesi prezanton CLA-në e re

CLA është ridizajnuar në fillim të këtij viti, duke futur teknologjinë më të avancuar. Në...

Lamborghini Countach i prodhuar në vitin 1990 mund të shitet për një milion dollarë

Countazh prej kohësh po i lë përshtypje adhuruesve të veturave falë dizajnit “futuristik” dhe...