Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Tahiri: Mos të ketë presion politik te KPM-ja

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë të mos ketë presion...

Sulmi terrorist në Banjskë, Gjykata ua vazhdon edhe për nga dy muaj paraburgimin tre të dyshuarve

Gjykata Themelore e Prishtinës ua ka zgjatur edhe për dy muaj paraburgimin tre të...

Ashtu siç ka vitamina që nuk duhen marrë së bashku, ka edhe kombinimet më të mira

Vitaminat janë opsioni i parë në luftën kundër sëmundjeve dhe për forcimin e imunitetit.

Të rriturit dhe fëmijët, veçanërisht gjatë sezonit të viruseve dhe gripit, marrin një lloj suplementi, dhe kjo është krejtësisht në rregull nëse ka rekomandimin e mjekut.

Ashtu siç theksuam se ka vitamina që nuk janë të mira për t’u kombinuar, sepse kanë kundërefekt, ka edhe nga ato që më së miri merren së bashku, transmeton Telegrafi.

Në përgjithësi, vitaminat e tretshme në ujë mund të merren së bashku pa ushqim, kurse vitaminat e tretshme në yndyrë mund të merren së bashku me ushqimet që përmbajnë yndyra të shëndetshme.

Kombinimet e mëposhtme të suplementeve mund të jenë në fakt më efektive, shkruan “Singlecare”.

Vitamina D, vitamina K2 dhe vitamina të tjera të tretshme në yndyrë

Vitamina K1, ose phylloquinone, është e pranishme në zarzavate me gjethe të errëta, ndërsa vitamina K2 (menaquinones) gjendet në ushqimet e fermentuara dhe ushqimet me origjinë shtazore. Hulumtimet tregojnë se dy vitamina të tretshme në yndyrë (vitamina D dhe vitamina K2) punojnë së bashku për të siguruar që kalciumi të absorbohet në kockat tuaja në vend që të grumbullohet në arteriet tuaja.

Vitaminat e tretshme në yndyrë si A, D, E dhe K mund të merren në të njëjtën kohë. Sipas Son Ormond, mjek në Arizona, vitaminat e tretshme në yndyrë ruhen në mëlçi, yndyrë dhe muskuj të trupit dhe duhet të merren me yndyrën e vaktit.

 

Magnezi dhe vitamina D3

Veprimi i këtyre dy vitaminave përmirësohet kur merren së bashku. Një studim i publikuar në “The American Journal of Clinical Nutrition” tregon se pa magnez të mjaftueshëm, sinteza e vitaminës D dhe metabolizmi në trup është e dëmtuar. Në fakt, magnezi është i nevojshëm për të kthyer vitaminën D në një formë që trupi mund ta përdorë.

Bakri dhe zinku

Kur bëhet fjalë për kombinimin e bakrit me zinkun, gjithçka ka të bëjë me ekuilibrin. Zinku ndërhyn në përthithjen e bakrit, por marrja e tepërt e zinkut mund të shkaktojë edhe mungesë bakri. Nëse merrni zink, rekomandohet që të merrni edhe një suplement bakri prej dy miligramësh për të mbështetur ekuilibrin e këtyre dy mineraleve në trup. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...

Tri punët më të mira për njerëzit në depresion

Është vërtetuar shkencërisht se zgjedhja e duhur e punës ka një efekt pozitiv në...

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve te meshkujt në majë të kokës, linja e ngritur e flokëve...